VE KATAR ABD’Yİ SATAR !

Bakmayın öyle olup bitenin bize… uluslararası terörizm, mezhep savaşları, etnik grup çatışmaları, özgürlükçüler, muhalifler ıvır kıvır üzerinden seyrettirildiğine…

Neymiş ? ABD başkanı Ortadoğu’ya ziyarete gitmiş… ziyaret ettiği ülkelere “radikal terörü” sormuş… onlar da Katar’ı işaret etmiş !!!

Ba ba ba nasıl da olayı tam yerinde tespit etmiş ve… ABD başkanının bunu tespit ettiğini gören ülkeler nasıl da bir anda utanıp… hep birlikte Katar’ı izole etmişler… İyi ki ABD var ! Yoksa şu dünyada halimiz ne olurdu ?

Eğer bunu yerseniz ! yazının bundan sonrasını okumak için zahmet etmeyin ve… size izlettirilen bu üçüncü sınıf filmin gerçek olduğu zannıyla gördüğünüz her şeye inanmaya devam edin… Ben… yemeyenler için devam edeceğim !

Yaşadığımız coğrafyadaki tüm olaylar… tamamen ABD ile Rusya arasında süren ve… birbirlerinin ekonomilerine petrol – doğalgaz rekabeti üzerinden yıkıcı darbe vurma amacı güden savaşla ilgilidir ! Açacağım…

Çok kabaca…

ABD EKONOMİSİ, doların varlığına… doların varlığı, dünyadaki parasal sistemin dolara endeksli olmasına… sistemin dolara endeksli olması ise… bir numaralı vazgeçilmez enerji kaynağı olan petrolün dolarla satılma zorunluluğuna bağlıdır… Yani… dolar günümüzde artık kağıt para değil “petrodolar”dır ! Dünyada petrolün dolarla satılmasını tehdit edecek en küçük bir ihtimalin varlığı ABD için derhal tedbir alınması gereken çok büyük bir tehdittir ! Dünyada petrolün yerine kullanılabilecek ikame bir enerji kaynağının (örn doğalgaz) ABD kontrolü dışına çıkması ABD için derhal tedbir alınması gereken çok büyük bir tehdittir !

RUSYA EKONOMİSİ, dünyanın en büyük rezervine sahip olduğu doğalgazın satışından elde edeceği gelirin fazlalığına… bu gelirin fazlalığı, neredeyse tekel konumunda olduğu doğalgazın fiyatını istediği şekilde belirlemesine… fiyatı istediği şekilde belirlemesi ise dünya pazarında kendisine rakip olacak diğer büyük rezerv sahiplerinin (İran ve KATAR !) kendi kontrolü dışında olmamasına bağlıdır ! Doğalgazın kendi kontrolü dışına çıkması Rusya için derhal tedbir alınması gereken çok büyük bir tehdittir !

Başlayalım !

Katar ! Hem yüzölçümü hem de nüfusu üç aşağı beş yukarı bizim Bursa kadar bir ülke… Ancak Katarlıların Bursalılardan küçük bir farkı var… Milli gelirleri 70.000 dolar civarında ! Sebep… bu küçük ülkenin dünyanın üçüncü büyük doğalgaz rezervine sahip olması… İlk iki sırada ise Rusya ve İran var ! İran yıllardır ambargo altında olduğu için… Katar, Rusya’dan sonra dünyanın ikinci büyük doğalgaz tedarikçisi konumunda !

Rusya + İran + Katar rezerv toplamı dünya toplamının % 55’i iken ABD’nin kendine ait doğalgaz rezervi % 5 bile değil ! Ayrıca ABD… enerji talebinin yüksek, yani müşterinin çok olduğu, Avrupa ve Asya gibi kıtalara okyanus aşırı mesafede ! Yani… ABD’nin kendi kaynaklarına güvenerek dünya doğalgaz pazarında söz sahibi olması mümkün değil ! Ancak… petrodolar sisteminin çökmemesi için bir şekilde… Rusya, İran ve Katar’ın başrol oynadığı bu oyunun içinde olması hayati önem taşıyor ! Peki ama nasıl ?

Yukarıda yazdım… Dünyada petrol dolarla satılıyor… Başka bir yolu yok… Aksini denemek isteyene ABD hemen “demokrasi” getiriyor… Çünkü “petrodolar” denilen kavram ABD ekonomisinin bel kemiğini oluşturuyor ve tüm dünyada bunun savaşı acımasızca veriliyor… Petrol üreten ülkelerin nerdeyse tamamı ABD’nin mecburen (!) yakın dostu, müttefiki, savunma partneri vs… ABD bu ülkelerle yaptığı savunma anlaşmalarıyla onları olası tehditlerden… Yani aslında… kendinden (!) koruma sözü veriyor… Aksini denemek isteyen mutlaka “demokrasi” ile tanışıyor… Sonuç… petrolde sıkıntı yok… dünya petrol pazarı ABD’yi yani petrodoları ayakta tutmaya devam ediyor !

Ancak ! Enerji temininde talebi çığ gibi büyüyen “doğalgazın” hem pazara arz miktarı hem de fiyatlaması ABD için hayati önem taşıyor ! Elinde, pazarda söz sahibi olacak kadar yeterli doğalgaz rezervi olmayan ve… zamanında petrolde yaptığı gibi büyük doğalgaz üreticileri (Rusya İran Katar) üzerinde tam hegemonya kurup tabir caizse henüz üzerlerine “çökemeyen” ABD için… doğalgaz pazarının kontrolü dışında genişlemesi ve bu pazarın dolarize sistemden çıkma olasılığı… büyük bir kabus ! Peki zavallı ABD ne yapmalı ? Nereden başlamalı ?

İran ! Hem Rusya ile ittifak içerisinde olduğu… hem sahip olduğu petrolü dolar dışı para birimi ile satma özgürlüğünde ısrar ettiği… hem de elinde ciddi miktarda doğalgaz rezervi (dünyanın ikinci büyük rezervi) bulunduğu için… büyük tehdit oluşturuyor ! Yola gelmiyorsa… uluslararası sistemden izole edilmeli ! Yaşanılanların en azından yakın tarihçesini biliyorsunuz… detayları geçiyorum !

Rusya ! ABD için taşıdığı tehditler bu yazıya sığmaz, hiç sıralamıyorum… Ancak, Rusya’nın ekonomik yönden zarar görmesi için elbette gelirlerinin düşürülmesi gerekiyor… bunun için petrolün fiyatının düşürülmesi gerekli… dünyada petrol fiyatı düşerse, onunla rekabet etmek için doğalgazın da fiyatı düşecektir… ve dolayısıyla Rusya’nın en önemli gelir kalemi de ciddi oranda eksilecektir ! Petrol fiyatlarındaki inanılmaz düşüşü biliyorsunuz… detayları geçiyorum ! Petrol fiyatlarındaki bu düşüş aynı zamanda… Rusya’yla uzun dönem doğalgaz alım anlaşması yapan ülkeleri de etkileyecek ve… Başta AB ve Türkiye gibi ülkeler yaptıkları bu uzun dönem anlaşmalardaki yüksek fiyattan ötürü alternatif aramaya başlayacaktır !

Katar ! Doğalgazda tekel haline gelen Rusya’ya alternatif olarak dünyanın üçüncü büyük rezervine sahip Katar’ın yıldızı parlayacaktır… Katar doğalgazı hem AB hem de Türkiye pazarı için alternatif olacak… Hem de pazara girdiğinde Rusya’nın fiyat ve miktar belirleme konusundaki alanlarını ciddi şekilde sınırlayacaktır. Ne var ki… Katar doğalgazının alternatif olabilmesi için gemilerle değil de bir boru hattıyla taşınmasına ihtiyaç vardır !

Sanırım resim çoktan ortaya çıkmaya başladı ama siz… alıcınızın ayarlarıyla hemen oynamayın… az sonra daha da netleştireceğim görüntüyü !

Doğalgazın boru hattıyla taşınmasında birkaç önemli başlık var… Birincisi proje maliyeti… elbette bu maliyet hattın uzunluğuna ve geçtiği güzergahın zorluğuna göre değişiyor ama… genellikle milyarlarca dolar tutuyor… Hattın geçtiği ülkelerdeki kamulaştırma çalışmaları, yatırımlar, ihaleler, inşaatlar vs derken… siyasetçiler ve bürokratlar başta olmak üzere bal tutan herkes parmağını yalıyor ! Diğer önemli başlık ise arz güvenliği… yani projenin tamamlanıp devreye alınmasından sonra güvenli bir şekilde işlemesi… Hattın geçtiği devletlerin bu güvenceyi sağlaması gerekiyor… Tabii ki… eğer orada hala bir devlet varsa !

Petrol fiyatlarındaki düşüşe ilave olarak… Rus doğalgazına alternatif olmak üzere Katar’dan bir doğalgaz boru hattı planlanır… Hat mecburen Suriye – Türkiye üzerinden geçecek ve Avrupa’ya ulaşacaktır… Doğalgazı satacak olan, alacak olan, boruyu döşeyecek olan, döşetecek olan herkes memnun… ancak ekonomisi ciddi tehdit altında olan Rusya tedirgindir ! Gelecek olan borunun estirdiği kardeşlik rüzgarları Suriye ile Türkiye arasındaki eski anıları silmiş, tüm kötülükler geçmişte kalmıştır ! Kardeş Esat, dost ve komşu Suriye’nin demokratik lideridir !

Ancak bir anda rüzgar terse döner… Rusya yine sahneye çıkar… Suriye Katar’dan gelecek boru hattını kabul etmediğini… bunun yerine İran doğalgazının ülkesinden geçip Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşması için anlaşma yaptığını bildirir ! Suriye… Rusya + İran ittifakına katılmış ve Katar doğalgazının yolunu kesmiştir… boru hayalleri suya düşer… Kardeş Esat’ın maskesi düşmüş ardındaki katil Eset yüzü ortaya çıkmıştır… Artık… Şam’da Cuma namazı kılmak daha bir farz olmuştur… ABD, ABD dostları, Katar, Türkiye, AB öfkeli… Rusya gülümsemektedir !

Rusya için hayati önem taşıyan risk… bir anda ABD için hayati riske dönüşür… İran – Suriye doğalgaz hattının “arz güvenliğini” acilen ortadan kaldırmaktan başka çare yoktur… Ve Suriye patlatılır… Çünkü eğer orada hala bir devlet varsa… hattın arz güvenliği de olacaktır ! Ama devlet yoksa… güvenlik de yoktur ! Suriye’de toz duman birbirine karışır… ABD hem İran’dan gelecek borunun yolunu kesecek hem de Katar’dan gelecek boruya yer açacaktır.

İşte bize seyrettirilen film burada başlar… Yani dünyada kirli paranın hüküm sürdüğü her yerde farklı birçok isimle ortaya çıkan bildik… teröristler, radikal örgütler, mezhepçiler, özgürlükçüler, milliyetçiler, muhalifler vs vs vs… ve tüm bunlardan zarar gören ama gerçekte kimden zarar gördüğü bilinmeyen masum halk kitleleri ! Yukarıdaki ekonomik savaşın görünmemesi için hakikatin önüne gerilen perdeden seyrettirilerek… o andan itibaren yapılacak olan eylemleri, katliamları, göçleri falan dünya kamuoyu nezdinde meşrulaştıracak olan filmin oyuncularıdır… Ve taş uzaktan gelmez… Tüm bu örgütlerin arkasında mutlaka… ya o projenin güzergahına ya da “arz güvenliğine” yön vermek isteyen ülkeler vardır !

Ancak ! Bizim gibi gerek iktidar gerekse de muhalefetteki kasaba politikacılarına mahkum kalmış… yıllardır sürdürülen dış politika doktrinini “artık dünya değişti” diye eleştirip bir yana atan… bataklığın içerisine balıklama dalıp boka batmayı “artık daha aktif ve öncü rol almalıyız” stratejisi sayıp… aslında başından beri var olan bu durumu yeni bir şey sanan… ve her daim salaklıklarını “farklı bir okuma yapmalıyız” gibi cümlelerle süsleyen medya maymunlarının… anlattıkları hikayelere kanan ülkelerde bu film nefessiz seyredilmektedir ! Sanki savaş teröre ve radikal gruplara karşı verilen son derece insani bir savaştır ! Ve düzenli olarak her gün terör lanetlenip hava tokatlanmalıdır !

Yerseniz ! Zaten… buraya kadar geldiyseniz yemediniz demektir ! Sona geliyoruz…

Suriye’de çarşının karşımasından sonra… hamle sırası yine Rusya’ya geçer ! Konuyla ilgili tüm ülkelerle inanılmaz bir diplomasi trafiği yapılır… Bu arada aklı hala Katar’dan gelecek boruda kalan ve takıldığı yerden bir türlü kurtulamayan Türkiye’yi kendine getirmek gerekir… Ancak Türbeyi sırtlayıp kaçırmaktan başka bir şey düşünemeyen Türkiye’ye diplomasi fayda etmez… Bir Rus savaş uçağı piyon olarak feda edilir… Türkiye yemi yutar ve uçağı Suriye sınırında düşürür ! İlişkiler buz keser, tüm ticaret, alış veriş, gidiş geliş durur… Türkiye ekonomisi kazık fren yapar, milyarlarca dolar zarar oluşur… Rusya’nın doğalgazına bağımlı olduğu için kendisine alternatifler aramaya başlar, bulamaz ! Bu arada… uçağı düşürülen Rusya, Suriye’de ciddi tehdit altında olduğunu açıklayarak oraya inanılmaz bir askeri yığınak yapar ve Suriye’deki yerini alır ! Boğazdan geçen bir Rus askeri gemisinden bize boru gibi bir şey gösterilir…

Sonrasını biliyorsunuz… Özür mektupları ve güç de olsa domates hariç onarılan ilişkiler… Sonrasında ise… Rıza Zarrab’ın ABD’de tutuklanması… İlişkileri yeniden bozmak için Rus Büyükelçisinin öldürülmesi… Türkiye’deki darbe girişimi… Ama artık her şeye rağmen Rusya’yla çıkılan ve şimdilik geri dönüşü olmayan yol !

Gelelim Katar’ın en son yaşadıklarına… Yani… Katar’ın komşuları tarafından tüm diplomatik ilişkilerinin kesilip izole edilmesine !

Rusya… boru hattı projesi ortadan kalkan Katar’ı ihmal etmez… Doğalgaz pazarında sürekli rekabet etmektense Katar’la ortak olmayı seçer… 2016 yılının Aralık ayında Rusya’nın devlet kontrolündeki en büyük petrol şirketi olan Rosneft’in %19,5’lik hissesi… içinde Katar devlet fonunun da olduğu bir konsorsiyuma 10,5 milyar Euro bedelle satılır… Katar artık Rusya’nın sektördeki ortağıdır ! Yani Katar ABD’yi satar…

Ne yapsaydı zavallı ABD ?

Bildiği tek metodu uygulayıp… Katar’ın terörist yüzünü ortaya çıkarmaktan başka çaresi mi vardı ?

ERDEN ÜÇÜNCÜOĞLU

 
Paylaşmak Zenginliktir

“VE KATAR ABD’Yİ SATAR !” üzerine 11 yorum

 1. Yineliyorum..bu ülkenin sana ihtiyacı var..şu geniş sülalen seni desteklesin ve meclise girmek için harca enerjini..

   
  Cevapla
 2. Anlattıklarınız Henry Kissingerın ABD ortadoğu politikası için güncellemiş olduğu Viyana kongresi gizili tutanaklarının devamı niteliğindeki jeopolitik kurgulara uymakta ancak; Suriyeden yalnızca doğalgaz borusu geçmesi değil dert, Kerkük petrollerinin de akdenize akıtılması gerek. İşte bizim andavatlar Ruslar o kadar çok kafalarına vurmalarına rağmen ABD nin kürt koridoru ile bunu yapacağını (BOP eşbaşkanlığı bile yaptılar)15 temmuzda anladı… o dönüş bu dönüştür…. darbe olsaydı kelleler alınacak, bu kargaşada Hatay koparılacak ve ABD bir taşla 5 kuş vurmuş olacaktı…. hem Türkiyede Fetö ( iran ve Rus düşmanı) başa gelecek, Hem kürtlere hem israile kıyak, hem AB ve ABD için KATAR gazının yolu açılacaktı… KATARı bir şekilde yola koyacaklar… Ancak Kürtler bağımsızlık yolunda adımı attılar ve Kerkükü de koparacaklar IRAKtan… peki kürt petrolü nereden çıkacak? Suriyenin güneyinden kanal açılıyor şimdi… ABD lübnana yerleşti. Almanlar boktan bir mazeret ile bizimkileri kandırıp Ürdüne taşınıyorlar. Nihayetinde kürtler, SDG adı altında suriye sınırı boyunca önce Ürdüne, sonra golan tepelerine ondan sonra da Lübnan üzerinden AKdenize aktarılacak… Dolayısı ile ABD bu işten yine galip çıkacaktır. Peki gelelim Türkiyeye? rusun gazını taşımak için yapılan Türkakımı anlaşmasını nasıl ödüllendirecek ABD? kimi ödüllendirecek? Türkiyeyi de bir şekilde yoluna koyacak, üstelik KATAR borusunu Fırattan Lübnana yay gibi gerdiği kürt devleti üzerinden geçirerek Kobaniden atlatıp Türkiyeye sokacak…. Dolayısı ile darbe anlık gelişen bir olgu değil ABD nin B,C,D planlarının bir parçasıdır…. Kısaca bu yaşananlar 50 yılllık bir planlamanın sonucu…. Pakistanı, İranı, afganistanı yeşile boyarken Türkiyeyi Natoya alması ile alakalı…..

   
  Cevapla
  • Bu 50 yıllık plan dahilinde çağdaş sağ sol beyinler zamanında birdirine kırdırıldı. Çünkü yeni kurulmuş Cumhuriyetin yetiştirdiği bu gençler ile ülke yeşile boyanamazdı… önce birbirlerine kırdırıldılar. Sonra yobazların önü açıldı tabiki. Ne için? Türkiye devamlı kendisine verilen denge olma görevini sürdürmesi için. Çağdaşlaşıp gelişmemesi için. 1960 ların sonunda Fetönün tohumları atıldı…Asker, diplomasi, bürokrasi, ekonomi kontrol altına alınması için gizli sosyopolitik bir plan ile su altından işleri götürdü ve bildiğimiz noktaya getirdi.. 1980 darbesi ile önü açılan imam hatipli atarların derinliği yoktu ancak showmendiler, Halkı yeşile hazırlamanın biçilmiş kaftanıydılar. verdiler ucuz doları, yaptırdılar borçlar ile yolları trenleri köprüler,,.. Nihayetinden Fetönün altına hazırlanması gereken bir yeşilimsi taban gerekliydi… Türkçe olimpiyatları falan filan, eğitimci vatanseverler, gönüllü ihacılar,,, yani AKP geçici olarak tabanı fetönün altına hazırlamakla görevli idi. İşi bittiğinde kelle alınacaktı… 8 ağustos yenikapı Mitingi aslında üst akıla yakarış idi… “elindeki kartları gördüm, ancak benim elim rest çekecek durumda değil, aha işte bütün ülke benim arkamda, ne istersen fetö yerine ben yapayım, muhalefet bile arkamda ( bahçelinin neşat ertaş türküleri ile mitinge gidişini hatırlayalım) ” diyerek rol kapma yarışı idi… Ancak adamın adı bir kere fırıldak diye çıkmayı versin…. Hesap dürülmüştü…. Son Washington ziyaretinde oturdukları masada Amerikalıların masanın altına ellerini gizlemelerinden belli idi herşey. Bizim abidinler tüm ruh halini elleri ile belli ediyordu… Kısacası bu yaz çok sıcak kış ise bir türlü gelmeyecek…

    
   Cevapla
 3. Yenilebilir enejiye milyarlarca dolar yatirim yapan, ve yillik buyume degerleri 1% civarlarinda gezen Avrupa’nin onumuzdeki 10-20 yillik donemde dogal gaz/petrol marketinde yeri nedir? Amerika’nin benzer oyunlari Rusya’nin dogalgazini Çin Hindistan ve Japonya’ya satmasini engellemek icin oynamasi gerekmiyor mu?

  “Suriye Katar’dan gelecek boru hattını kabul etmediğini… bunun yerine İran doğalgazının ülkesinden geçip Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşması için anlaşma yaptığını bildirir”

  Eger Suriye Akdeniz uzerinden Avrupa’ya boru hatti baglayabiliyorsa, neden Katar benzer sekilde Lubnan yada Israil ve Akdeniz uzerinden Avrupa’ya baglanamasin?

  Madem boru hatti icin Suriye’de bu savas cikarildi, benzer bir boru hattinin neden zaten delik desik olan Irak’tan gecirilmesi dusunulmuyor?

   
  Cevapla
 4. Bir de BOP gerçeği var. Suriye ‘nin işgal edilmesinin asıl sebebi bu olduğunu düşünüyorum.

   
  Cevapla
 5. İyi de uçak düşürülünce sorumluluğu pilota yüklemek bir yana CB ile BB rol kapma yarışına girişip “Emri ben verdim”, “Hayır ben verdim” diye yarışa girmişlerdi.

   
  Cevapla
 6. Yazınızın altına imzamı atarım.
  Malesef halkımızın %90’ı oynanan bu oyunun farkında bile değil.
  Bize bir Tatar Ramazan gerek; Ben bu oyunu bozarım! diyecek.

   
  Cevapla
 7. Genc arkadaş,
  İsrail’den ayrıca sözetmeye gerek yok. Bütün bu oyunlar İsrail ile kolkola olmadan zaten yürümez.

   
  Cevapla

Yorum yapın