VE KATAR ABD’Yİ SATAR !

Bakmayın öyle olup bitenin bize… uluslararası terörizm, mezhep savaşları, etnik grup çatışmaları, özgürlükçüler, muhalifler ıvır kıvır üzerinden seyrettirildiğine…

Neymiş ? ABD başkanı Ortadoğu’ya ziyarete gitmiş… ziyaret ettiği ülkelere “radikal terörü” sormuş… onlar da Katar’ı işaret etmiş !!!

Ba ba ba nasıl da olayı tam yerinde tespit etmiş ve… ABD başkanının bunu tespit ettiğini gören ülkeler nasıl da bir anda utanıp… hep birlikte Katar’ı izole etmişler… İyi ki ABD var ! Yoksa şu dünyada halimiz ne olurdu ?

Eğer bunu yerseniz ! yazının bundan sonrasını okumak için zahmet etmeyin ve… size izlettirilen bu üçüncü sınıf filmin gerçek olduğu zannıyla gördüğünüz her şeye inanmaya devam edin… Ben… yemeyenler için devam edeceğim !

Yaşadığımız coğrafyadaki tüm olaylar… tamamen ABD ile Rusya arasında süren ve… birbirlerinin ekonomilerine petrol – doğalgaz rekabeti üzerinden yıkıcı darbe vurma amacı güden savaşla ilgilidir ! Açacağım…

Çok kabaca…

ABD EKONOMİSİ, doların varlığına… doların varlığı, dünyadaki parasal sistemin dolara endeksli olmasına… sistemin dolara endeksli olması ise… bir numaralı vazgeçilmez enerji kaynağı olan petrolün dolarla satılma zorunluluğuna bağlıdır… Yani… dolar günümüzde artık kağıt para değil “petrodolar”dır ! Dünyada petrolün dolarla satılmasını tehdit edecek en küçük bir ihtimalin varlığı ABD için derhal tedbir alınması gereken çok büyük bir tehdittir ! Dünyada petrolün yerine kullanılabilecek ikame bir enerji kaynağının (örn doğalgaz) ABD kontrolü dışına çıkması ABD için derhal tedbir alınması gereken çok büyük bir tehdittir !

RUSYA EKONOMİSİ, dünyanın en büyük rezervine sahip olduğu doğalgazın satışından elde edeceği gelirin fazlalığına… bu gelirin fazlalığı, neredeyse tekel konumunda olduğu doğalgazın fiyatını istediği şekilde belirlemesine… fiyatı istediği şekilde belirlemesi ise dünya pazarında kendisine rakip olacak diğer büyük rezerv sahiplerinin (İran ve KATAR !) kendi kontrolü dışında olmamasına bağlıdır ! Doğalgazın kendi kontrolü dışına çıkması Rusya için derhal tedbir alınması gereken çok büyük bir tehdittir !

Başlayalım !

Katar ! Hem yüzölçümü hem de nüfusu üç aşağı beş yukarı bizim Bursa kadar bir ülke… Ancak Katarlıların Bursalılardan küçük bir farkı var… Milli gelirleri 70.000 dolar civarında ! Sebep… bu küçük ülkenin dünyanın üçüncü büyük doğalgaz rezervine sahip olması… İlk iki sırada ise Rusya ve İran var ! İran yıllardır ambargo altında olduğu için… Katar, Rusya’dan sonra dünyanın ikinci büyük doğalgaz tedarikçisi konumunda !

Rusya + İran + Katar rezerv toplamı dünya toplamının % 55’i iken ABD’nin kendine ait doğalgaz rezervi % 5 bile değil ! Ayrıca ABD… enerji talebinin yüksek, yani müşterinin çok olduğu, Avrupa ve Asya gibi kıtalara okyanus aşırı mesafede ! Yani… ABD’nin kendi kaynaklarına güvenerek dünya doğalgaz pazarında söz sahibi olması mümkün değil ! Ancak… petrodolar sisteminin çökmemesi için bir şekilde… Rusya, İran ve Katar’ın başrol oynadığı bu oyunun içinde olması hayati önem taşıyor ! Peki ama nasıl ?

Yukarıda yazdım… Dünyada petrol dolarla satılıyor… Başka bir yolu yok… Aksini denemek isteyene ABD hemen “demokrasi” getiriyor… Çünkü “petrodolar” denilen kavram ABD ekonomisinin bel kemiğini oluşturuyor ve tüm dünyada bunun savaşı acımasızca veriliyor… Petrol üreten ülkelerin nerdeyse tamamı ABD’nin mecburen (!) yakın dostu, müttefiki, savunma partneri vs… ABD bu ülkelerle yaptığı savunma anlaşmalarıyla onları olası tehditlerden… Yani aslında… kendinden (!) koruma sözü veriyor… Aksini denemek isteyen mutlaka “demokrasi” ile tanışıyor… Sonuç… petrolde sıkıntı yok… dünya petrol pazarı ABD’yi yani petrodoları ayakta tutmaya devam ediyor !

Ancak ! Enerji temininde talebi çığ gibi büyüyen “doğalgazın” hem pazara arz miktarı hem de fiyatlaması ABD için hayati önem taşıyor ! Elinde, pazarda söz sahibi olacak kadar yeterli doğalgaz rezervi olmayan ve… zamanında petrolde yaptığı gibi büyük doğalgaz üreticileri (Rusya İran Katar) üzerinde tam hegemonya kurup tabir caizse henüz üzerlerine “çökemeyen” ABD için… doğalgaz pazarının kontrolü dışında genişlemesi ve bu pazarın dolarize sistemden çıkma olasılığı… büyük bir kabus ! Peki zavallı ABD ne yapmalı ? Nereden başlamalı ?

İran ! Hem Rusya ile ittifak içerisinde olduğu… hem sahip olduğu petrolü dolar dışı para birimi ile satma özgürlüğünde ısrar ettiği… hem de elinde ciddi miktarda doğalgaz rezervi (dünyanın ikinci büyük rezervi) bulunduğu için… büyük tehdit oluşturuyor ! Yola gelmiyorsa… uluslararası sistemden izole edilmeli ! Yaşanılanların en azından yakın tarihçesini biliyorsunuz… detayları geçiyorum !

Rusya ! ABD için taşıdığı tehditler bu yazıya sığmaz, hiç sıralamıyorum… Ancak, Rusya’nın ekonomik yönden zarar görmesi için elbette gelirlerinin düşürülmesi gerekiyor… bunun için petrolün fiyatının düşürülmesi gerekli… dünyada petrol fiyatı düşerse, onunla rekabet etmek için doğalgazın da fiyatı düşecektir… ve dolayısıyla Rusya’nın en önemli gelir kalemi de ciddi oranda eksilecektir ! Petrol fiyatlarındaki inanılmaz düşüşü biliyorsunuz… detayları geçiyorum ! Petrol fiyatlarındaki bu düşüş aynı zamanda… Rusya’yla uzun dönem doğalgaz alım anlaşması yapan ülkeleri de etkileyecek ve… Başta AB ve Türkiye gibi ülkeler yaptıkları bu uzun dönem anlaşmalardaki yüksek fiyattan ötürü alternatif aramaya başlayacaktır !

Katar ! Doğalgazda tekel haline gelen Rusya’ya alternatif olarak dünyanın üçüncü büyük rezervine sahip Katar’ın yıldızı parlayacaktır… Katar doğalgazı hem AB hem de Türkiye pazarı için alternatif olacak… Hem de pazara girdiğinde Rusya’nın fiyat ve miktar belirleme konusundaki alanlarını ciddi şekilde sınırlayacaktır. Ne var ki… Katar doğalgazının alternatif olabilmesi için gemilerle değil de bir boru hattıyla taşınmasına ihtiyaç vardır !

Sanırım resim çoktan ortaya çıkmaya başladı ama siz… alıcınızın ayarlarıyla hemen oynamayın… az sonra daha da netleştireceğim görüntüyü !

Doğalgazın boru hattıyla taşınmasında birkaç önemli başlık var… Birincisi proje maliyeti… elbette bu maliyet hattın uzunluğuna ve geçtiği güzergahın zorluğuna göre değişiyor ama… genellikle milyarlarca dolar tutuyor… Hattın geçtiği ülkelerdeki kamulaştırma çalışmaları, yatırımlar, ihaleler, inşaatlar vs derken… siyasetçiler ve bürokratlar başta olmak üzere bal tutan herkes parmağını yalıyor ! Diğer önemli başlık ise arz güvenliği… yani projenin tamamlanıp devreye alınmasından sonra güvenli bir şekilde işlemesi… Hattın geçtiği devletlerin bu güvenceyi sağlaması gerekiyor… Tabii ki… eğer orada hala bir devlet varsa !

Petrol fiyatlarındaki düşüşe ilave olarak… Rus doğalgazına alternatif olmak üzere Katar’dan bir doğalgaz boru hattı planlanır… Hat mecburen Suriye – Türkiye üzerinden geçecek ve Avrupa’ya ulaşacaktır… Doğalgazı satacak olan, alacak olan, boruyu döşeyecek olan, döşetecek olan herkes memnun… ancak ekonomisi ciddi tehdit altında olan Rusya tedirgindir ! Gelecek olan borunun estirdiği kardeşlik rüzgarları Suriye ile Türkiye arasındaki eski anıları silmiş, tüm kötülükler geçmişte kalmıştır ! Kardeş Esat, dost ve komşu Suriye’nin demokratik lideridir !

Ancak bir anda rüzgar terse döner… Rusya yine sahneye çıkar… Suriye Katar’dan gelecek boru hattını kabul etmediğini… bunun yerine İran doğalgazının ülkesinden geçip Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşması için anlaşma yaptığını bildirir ! Suriye… Rusya + İran ittifakına katılmış ve Katar doğalgazının yolunu kesmiştir… boru hayalleri suya düşer… Kardeş Esat’ın maskesi düşmüş ardındaki katil Eset yüzü ortaya çıkmıştır… Artık… Şam’da Cuma namazı kılmak daha bir farz olmuştur… ABD, ABD dostları, Katar, Türkiye, AB öfkeli… Rusya gülümsemektedir !

Rusya için hayati önem taşıyan risk… bir anda ABD için hayati riske dönüşür… İran – Suriye doğalgaz hattının “arz güvenliğini” acilen ortadan kaldırmaktan başka çare yoktur… Ve Suriye patlatılır… Çünkü eğer orada hala bir devlet varsa… hattın arz güvenliği de olacaktır ! Ama devlet yoksa… güvenlik de yoktur ! Suriye’de toz duman birbirine karışır… ABD hem İran’dan gelecek borunun yolunu kesecek hem de Katar’dan gelecek boruya yer açacaktır.

İşte bize seyrettirilen film burada başlar… Yani dünyada kirli paranın hüküm sürdüğü her yerde farklı birçok isimle ortaya çıkan bildik… teröristler, radikal örgütler, mezhepçiler, özgürlükçüler, milliyetçiler, muhalifler vs vs vs… ve tüm bunlardan zarar gören ama gerçekte kimden zarar gördüğü bilinmeyen masum halk kitleleri ! Yukarıdaki ekonomik savaşın görünmemesi için hakikatin önüne gerilen perdeden seyrettirilerek… o andan itibaren yapılacak olan eylemleri, katliamları, göçleri falan dünya kamuoyu nezdinde meşrulaştıracak olan filmin oyuncularıdır… Ve taş uzaktan gelmez… Tüm bu örgütlerin arkasında mutlaka… ya o projenin güzergahına ya da “arz güvenliğine” yön vermek isteyen ülkeler vardır !

Ancak ! Bizim gibi gerek iktidar gerekse de muhalefetteki kasaba politikacılarına mahkum kalmış… yıllardır sürdürülen dış politika doktrinini “artık dünya değişti” diye eleştirip bir yana atan… bataklığın içerisine balıklama dalıp boka batmayı “artık daha aktif ve öncü rol almalıyız” stratejisi sayıp… aslında başından beri var olan bu durumu yeni bir şey sanan… ve her daim salaklıklarını “farklı bir okuma yapmalıyız” gibi cümlelerle süsleyen medya maymunlarının… anlattıkları hikayelere kanan ülkelerde bu film nefessiz seyredilmektedir ! Sanki savaş teröre ve radikal gruplara karşı verilen son derece insani bir savaştır ! Ve düzenli olarak her gün terör lanetlenip hava tokatlanmalıdır !

Yerseniz ! Zaten… buraya kadar geldiyseniz yemediniz demektir ! Sona geliyoruz…

Suriye’de çarşının karşımasından sonra… hamle sırası yine Rusya’ya geçer ! Konuyla ilgili tüm ülkelerle inanılmaz bir diplomasi trafiği yapılır… Bu arada aklı hala Katar’dan gelecek boruda kalan ve takıldığı yerden bir türlü kurtulamayan Türkiye’yi kendine getirmek gerekir… Ancak Türbeyi sırtlayıp kaçırmaktan başka bir şey düşünemeyen Türkiye’ye diplomasi fayda etmez… Bir Rus savaş uçağı piyon olarak feda edilir… Türkiye yemi yutar ve uçağı Suriye sınırında düşürür ! İlişkiler buz keser, tüm ticaret, alış veriş, gidiş geliş durur… Türkiye ekonomisi kazık fren yapar, milyarlarca dolar zarar oluşur… Rusya’nın doğalgazına bağımlı olduğu için kendisine alternatifler aramaya başlar, bulamaz ! Bu arada… uçağı düşürülen Rusya, Suriye’de ciddi tehdit altında olduğunu açıklayarak oraya inanılmaz bir askeri yığınak yapar ve Suriye’deki yerini alır ! Boğazdan geçen bir Rus askeri gemisinden bize boru gibi bir şey gösterilir…

Sonrasını biliyorsunuz… Özür mektupları ve güç de olsa domates hariç onarılan ilişkiler… Sonrasında ise… Rıza Zarrab’ın ABD’de tutuklanması… İlişkileri yeniden bozmak için Rus Büyükelçisinin öldürülmesi… Türkiye’deki darbe girişimi… Ama artık her şeye rağmen Rusya’yla çıkılan ve şimdilik geri dönüşü olmayan yol !

Gelelim Katar’ın en son yaşadıklarına… Yani… Katar’ın komşuları tarafından tüm diplomatik ilişkilerinin kesilip izole edilmesine !

Rusya… boru hattı projesi ortadan kalkan Katar’ı ihmal etmez… Doğalgaz pazarında sürekli rekabet etmektense Katar’la ortak olmayı seçer… 2016 yılının Aralık ayında Rusya’nın devlet kontrolündeki en büyük petrol şirketi olan Rosneft’in %19,5’lik hissesi… içinde Katar devlet fonunun da olduğu bir konsorsiyuma 10,5 milyar Euro bedelle satılır… Katar artık Rusya’nın sektördeki ortağıdır ! Yani Katar ABD’yi satar…

Ne yapsaydı zavallı ABD ?

Bildiği tek metodu uygulayıp… Katar’ın terörist yüzünü ortaya çıkarmaktan başka çaresi mi vardı ?

ERDEN ÜÇÜNCÜOĞLU

 
Paylaşmak Zenginliktir

“VE KATAR ABD’Yİ SATAR !” üzerine 66 yorum

  • Bir de BOP gerçeği var. Suriye ‘nin işgal edilmesinin asıl sebebi bu olduğunu düşünüyorum.

    
   Cevapla
   • Bu kadar sade ,bu kadar yalın ve bu kadar gerçekçi anlatım, anlamak isteyen bütün kesimler tarafından rahatlıkla sindirilip anlatımı özünün doğruluğu şüphe uyandırmıyor tam tersine anlamamak için ısrar edenleri tekrar düşünmeye sevkediyor diyebiliriz.
    Harika ifade ve analiz için sayın Üçüncüoğlu’ na teşekkürü borç bilirim. Keşke…! doğruları sizin gibi dile getirebilecek ve rasyonel düşünebileceklerin sayısı daha fazla olabilseydi.

     
    Cevapla
 1. Yineliyorum..bu ülkenin sana ihtiyacı var..şu geniş sülalen seni desteklesin ve meclise girmek için harca enerjini..

   
  Cevapla
 2. Bu kadar güzel anlatılabilir. Ağzınıza yüreğinize sağlık. ABD öylesine külhan oldu ki, kendi ülkesinde yaşayan insanların refahı için, aç kalmış vahşi bir hayvan gibi saldırmaya-cağı hiç bir ülke yok gibi neredeyse. Diğer bütün ülkelerin bir araya gelip, “Yeter ulan artık” demeleri gerekiyor gibi geliyor bana.

   
  Cevapla
  • Amerikadan facebook arkadaşlarim sayesinde orada halkin neler yasadigini neler paylaştigini takip etmeye calisiyorum… Yok yahu. Bu pislik sürüsu burdan çaldiklarini kendi memleketinde de insanlara koklatmiyor. Hatta anladigim kadari ile ordakiler ilk elden ilk sira kurbani bu zombi sürüsünun

    
   Cevapla
 3. Tesbitleriniz, baştan sona çok yerinde ve yalın ifadelerle konu anlatılmış.
  Bu gerçekleri bizim siyasilerimiz ne kadar anlamış durumdalar merak ediyorum.
  Herzamanki gibi rüzgarın savurduğu yaprak misali!!
  Selamlar

   
  Cevapla
 4. Sadece dolar değil
  Dünyada ticareti kendi parasıyla ya da dolar harici bir para ile yapmaya kalkanlar da hedefe alınır
  Zira ABDnin tek ohracat kalemi KARŞILIKSIZ DOLARdır

   
  Cevapla
  • ABD yilda 1.4 trilyon dolar ihracat yapmaktadir.
   Boeing ucaga binip, iphone kullanip, intel islemcili bilgisayarda microsoft sisteminde facebook kullanip da ABD’nin tek ihracat kalemi karsiliksiz dolardir demek insafsizlik olur.

    
   Cevapla
  • Avrupa dogal gaz ve petrolu kullanimini kisitlamaya yonelik kanunlar cikartti. Almanya ve Fransa basi cekiyor, ruzgar ve gunes enerjisine yatirim yapiliyor. Kisacasi anlattiginiz hikaye gecmise ait bir komplo teorisi. Artik devir degisti. Esas sorun Cin’in butun dunyada ruzgar, gunes gibi yenilebilir enerji kaynaklarini kullanmada kartel haline gelmesi malesef.
   Katar’a gelince ISIT’e Suudi Arabistan kadar destek olmasi. Suudi Arabistan’in bir ulkeyi feda etmesi gerekiyordu bu da Katar oldu. Bu arada, Katar’daki Amerikan ussunu de unutmayin. Incirlikten sonra Ortadagu daki en buyuk Amerikan ussu…
   Artik buyuk ulkelerin komplo teorileri devdi de bitti, Obama cok acik bir sekilde hayir dedi.

    
   Cevapla
 5. şimdi tüm bu suriyede olan iç savaşı rusya mı çıkardı diyorsunuz. mantıklı gelmiyor bana suriyedeki iç savaş arap baharı sonrası çıktı. ABD ve Batı körükledi Türkiye onlara ve vaatlere kanarak balıklama atladı. sonra da ABD politika değiştirince tek başına katarla beraber ortada yalnız kaldı. o tarihten sonra rusya sahneye çıktı. yani bu suriyedeki istikrarsızlığın müsebbibi rusya değil ABD ve batıdır. ABD ve batı niye bilerek doğal gaz hattını riske atsın ki

   
  Cevapla
 6. “Suriye’de çarşının karşımasından sonra… hamle sırası yine Rusya’ya geçer ! Konuyla ilgili tüm ülkelerle inanılmaz bir diplomasi trafiği yapılır… Bu arada aklı hala Katar’dan gelecek boruda kalan ve takıldığı yerden bir türlü kurtulamayan Türkiye’yi kendine getirmek gerekir… Ancak Türbeyi sırtlayıp kaçırmaktan başka bir şey düşünemeyen Türkiye’ye diplomasi fayda etmez… Bir Rus savaş uçağı piyon olarak feda edilir… Türkiye yemi yutar ve uçağı Suriye sınırında düşürür ! İlişkiler buz keser, tüm ticaret, alış veriş, gidiş geliş durur… Türkiye ekonomisi kazık fren yapar, milyarlarca dolar zarar oluşur… Rusya’nın doğalgazına bağımlı olduğu için kendisine alternatifler aramaya başlar, bulamaz ! Bu arada… uçağı düşürülen Rusya, Suriye’de ciddi tehdit altında olduğunu açıklayarak oraya inanılmaz bir askeri yığınak yapar ve Suriye’deki yerini alır ! Boğazdan geçen bir Rus askeri gemisinden bize boru gibi bir şey gösterilir…

  Sonrasını biliyorsunuz… Özür mektupları ve güç de olsa domates hariç onarılan ilişkiler… Sonrasında ise… Rıza Zarrab’ın ABD’de tutuklanması… İlişkileri yeniden bozmak için Rus Büyükelçisinin öldürülmesi… Türkiye’deki darbe girişimi… Ama artık her şeye rağmen Rusya’yla çıkılan ve şimdilik geri dönüşü olmayan yol !”

  Burada yazdiklariniza katılmıyorum. Düşürülen uçak, Bilalin illegal petrol sevkiyatı deşifre edilmesin diye düşürüldü. Rusya yapılan özür muhabbeti iyilesmelerde Rusya istedigi icin oldu. Rusya halkimiza ne deriz diye düşünürken akıl verenler de bizimkiler oldu. Uçağı düşüren, fetöcülerdi dersiniz. Ahanda bakin bize darbe bile yaptılar diyerek Rusya’ya kendi halkina yalan söylettirdiler. Çünkü bir yerde ticaret her iki ülke icin çok onemli. Peki karşılığını alabildik mi? Nah aldik. Sahiller bomboş. Oteller sinek avliyor. Şehir otelleri bile kapatiyor. Varsa yoksa araplar, iranlilar var turist.

  “Gelelim Katar’ın en son yaşadıklarına… Yani… Katar’ın komşuları tarafından tüm diplomatik ilişkilerinin kesilip izole edilmesine !

  Rusya… boru hattı projesi ortadan kalkan Katar’ı ihmal etmez… Doğalgaz pazarında sürekli rekabet etmektense Katar’la ortak olmayı seçer… 2016 yılının Aralık ayında Rusya’nın devlet kontrolündeki en büyük petrol şirketi olan Rosneft’in %19,5’lik hissesi… içinde Katar devlet fonunun da olduğu bir konsorsiyuma 10,5 milyar Euro bedelle satılır… Katar artık Rusya’nın sektördeki ortağıdır ! Yani Katar ABD’yi satar…”

  Bu detayı bilmiyordum. Oysa düşüncem, Rusya Katar’a destek vermez çünkü kendine rakip görüyordur diye ama ortak olması güzel bence. En azından ABD’nin rahatça at kosturmasindan iyidir. Lakin, olan yine bixim gibi ülkelere oluyor. İkili oynadığımızı tüm dünya biliyor artık. Yeri geldiğinde intikam alacaklar sırasına Katar’da katılmış oldu. Geçmiş olsun..
  Pi

   
  Cevapla
 7. Bu yazınızda Rus savaş uçağının diplomasi fayda etmediği için piyon olduğunu yazmışsınız fakat 15 temmuz darbesi yazınızda ABD’nin Fetö aracılığı ile Rus uçağını düşürdüğünü yazmışsınız burada ki çelişkiyi anlamlandıramadım.

   
  Cevapla
  • iyi ya… ABD o dönemin şartları altında, Rusya’yla iyiden iyiye ve açıktan açığa çok yakın ilişkiler kuran hatta direkt olarak Erdoğan’ın ağzından Şangay beşlisine girme niyetini açıklayan Türkiye ile Rusya’nın arasını onarılmaz şekilde açmaya çalışıyordu… Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi bu amaca zaten fazlasıyla hizmet etti biliyorsunuz. Rusya’yla ilişkiler uzun bir dönem buz kesti, Türkiye yönünü tekrar koşulsuz ve çaresiz şekilde ABD’ye çevirdi… Bu dönemde Rusya hedeflediği amaca ulaşıp Suriye’deki askeri varlığını güçlendirdikten sonra, bildiğimiz ve yaşadığımız ekonomik yaptırımlarla Türkiye’yi tekrar kendi tarafına çekmeyi başardı… Hem de özür dileterek !

    
   Cevapla
   • Anlattıklarınız Henry Kissingerın ABD ortadoğu politikası için güncellemiş olduğu Viyana kongresi gizili tutanaklarının devamı niteliğindeki jeopolitik kurgulara uymakta ancak; Suriyeden yalnızca doğalgaz borusu geçmesi değil dert, Kerkük petrollerinin de akdenize akıtılması gerek. İşte bizim andavatlar Ruslar o kadar çok kafalarına vurmalarına rağmen ABD nin kürt koridoru ile bunu yapacağını (BOP eşbaşkanlığı bile yaptılar)15 temmuzda anladı… o dönüş bu dönüştür…. darbe olsaydı kelleler alınacak, bu kargaşada Hatay koparılacak ve ABD bir taşla 5 kuş vurmuş olacaktı…. hem Türkiyede Fetö ( iran ve Rus düşmanı) başa gelecek, Hem kürtlere hem israile kıyak, hem AB ve ABD için KATAR gazının yolu açılacaktı… KATARı bir şekilde yola koyacaklar… Ancak Kürtler bağımsızlık yolunda adımı attılar ve Kerkükü de koparacaklar IRAKtan… peki kürt petrolü nereden çıkacak? Suriyenin güneyinden kanal açılıyor şimdi… ABD lübnana yerleşti. Almanlar boktan bir mazeret ile bizimkileri kandırıp Ürdüne taşınıyorlar. Nihayetinde kürtler, SDG adı altında suriye sınırı boyunca önce Ürdüne, sonra golan tepelerine ondan sonra da Lübnan üzerinden AKdenize aktarılacak… Dolayısı ile ABD bu işten yine galip çıkacaktır. Peki gelelim Türkiyeye? rusun gazını taşımak için yapılan Türkakımı anlaşmasını nasıl ödüllendirecek ABD? kimi ödüllendirecek? Türkiyeyi de bir şekilde yoluna koyacak, üstelik KATAR borusunu Fırattan Lübnana yay gibi gerdiği kürt devleti üzerinden geçirerek Kobaniden atlatıp Türkiyeye sokacak…. Dolayısı ile darbe anlık gelişen bir olgu değil ABD nin B,C,D planlarının bir parçasıdır…. Kısaca bu yaşananlar 50 yılllık bir planlamanın sonucu…. Pakistanı, İranı, afganistanı yeşile boyarken Türkiyeyi Natoya alması ile alakalı…..

     
    Cevapla
    • Bu 50 yıllık plan dahilinde çağdaş sağ sol beyinler zamanında birdirine kırdırıldı. Çünkü yeni kurulmuş Cumhuriyetin yetiştirdiği bu gençler ile ülke yeşile boyanamazdı… önce birbirlerine kırdırıldılar. Sonra yobazların önü açıldı tabiki. Ne için? Türkiye devamlı kendisine verilen denge olma görevini sürdürmesi için. Çağdaşlaşıp gelişmemesi için. 1960 ların sonunda Fetönün tohumları atıldı…Asker, diplomasi, bürokrasi, ekonomi kontrol altına alınması için gizli sosyopolitik bir plan ile su altından işleri götürdü ve bildiğimiz noktaya getirdi.. 1980 darbesi ile önü açılan imam hatipli atarların derinliği yoktu ancak showmendiler, Halkı yeşile hazırlamanın biçilmiş kaftanıydılar. verdiler ucuz doları, yaptırdılar borçlar ile yolları trenleri köprüler,,.. Nihayetinden Fetönün altına hazırlanması gereken bir yeşilimsi taban gerekliydi… Türkçe olimpiyatları falan filan, eğitimci vatanseverler, gönüllü ihacılar,,, yani AKP geçici olarak tabanı fetönün altına hazırlamakla görevli idi. İşi bittiğinde kelle alınacaktı… 8 ağustos yenikapı Mitingi aslında üst akıla yakarış idi… “elindeki kartları gördüm, ancak benim elim rest çekecek durumda değil, aha işte bütün ülke benim arkamda, ne istersen fetö yerine ben yapayım, muhalefet bile arkamda ( bahçelinin neşat ertaş türküleri ile mitinge gidişini hatırlayalım) ” diyerek rol kapma yarışı idi… Ancak adamın adı bir kere fırıldak diye çıkmayı versin…. Hesap dürülmüştü…. Son Washington ziyaretinde oturdukları masada Amerikalıların masanın altına ellerini gizlemelerinden belli idi herşey. Bizim abidinler tüm ruh halini elleri ile belli ediyordu… Kısacası bu yaz çok sıcak kış ise bir türlü gelmeyecek…

      
     Cevapla
 8. Ekonomi bağlamında bakıldığında, değerlendirmenize katılıyorum. İşin siyasi tarafında ise, Suriye in, Katar gazının geçişine izin vermek için, İsrailin işgal ettiği topraklardan çekilmesi şartını ileri sürmesini de belirtseydiniz daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

   
  Cevapla
 9. Güzel yazı ama bir eksik var. Suriye neden rahatını bırakıp da Rusya ve İran’ın yanında yer alıyor? Ne çıkarı var ki? Baksanıza perişan oldu. Onun yerine Katar boru hattı geçsin deseydi gül gibi geçinip gidecekti bu yazıya göre. Yani Esad’ın kafaya estiği gibi davranmasına mı bağlı tüm bu olaylar? Yazar bu noktayı açıklamadan geçince bütün yazı boşluğa düşmüş maalesef.

   
  Cevapla
 10. Tek kelime ile saçmalamışsın 🙂 sen yazı yazmayı bırakma kalemin iş yapar lakin analiz sana aitse naçizane tavsiyem bir daha analiz yapmaya kalkma, artık eskisi gibi “anlayana” gazı vererek okuyucularına her şeyi bilen gazı ile çok ileriye götüremezsin.

   
  Cevapla
 11. Hocam yazınız gerçekten çok güzel olmuş elinize sağlık. Peki Türkiye’nin Katar’a karşı olan durumu hakkında siz ne düşünüyorsunuz merak ediyorum.

   
  Cevapla
 12. Gündem ve komplo teorileri “iyi “takip adilerek derinlikli olmayan yer yer palyatif kalan bir değerlendirme yapılmış!uçak krizi yanlış ve çarpıtılarak okunmuş, Erdoğan ve Davutoğlu ikilisinin stratecik derinlik,siz sığlık olarak okuyun,tezine hiç değinilmeyerek enerji savaşlarıyla sınırlı tutulmuş.Halbuki olayın merkezinde BOP hamlesi olup,hamleye karşı Rusya ve İranın(Çin ve Hindistanın da örtülü destekleriyle)yaptığı doğru hamleyle karşılık vererek oyunun bozulması vardır.

   
  Cevapla
 13. Yenilebilir enejiye milyarlarca dolar yatirim yapan, ve yillik buyume degerleri 1% civarlarinda gezen Avrupa’nin onumuzdeki 10-20 yillik donemde dogal gaz/petrol marketinde yeri nedir? Amerika’nin benzer oyunlari Rusya’nin dogalgazini Çin Hindistan ve Japonya’ya satmasini engellemek icin oynamasi gerekmiyor mu?

  “Suriye Katar’dan gelecek boru hattını kabul etmediğini… bunun yerine İran doğalgazının ülkesinden geçip Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşması için anlaşma yaptığını bildirir”

  Eger Suriye Akdeniz uzerinden Avrupa’ya boru hatti baglayabiliyorsa, neden Katar benzer sekilde Lubnan yada Israil ve Akdeniz uzerinden Avrupa’ya baglanamasin?

  Madem boru hatti icin Suriye’de bu savas cikarildi, benzer bir boru hattinin neden zaten delik desik olan Irak’tan gecirilmesi dusunulmuyor?

   
  Cevapla
 14. Uçak olayı, 15 Temmuz darbe girişimi Rusyanın Türkiye üzerinde hakimiyetini güçlendirmek için yapılmış güzel oyunlardır. Tabi burada Rusyanın içerideki destekçilerini ve hükümetle olan geçici anlaşmalarını işbirliğini unutmamak lazım.

   
  Cevapla
 15. Trump secilmeden once söylemediğini bırakmadı göçmenler ve bunlara yapıştırdigi islam terörü yaftası ile.Ancak Trump’in ABD hukuk sistemi ile çekişmesi ve ABD mahkemelerinin Suudi Arabistanin 11 Eylül olaylari ile ilişkili dava acabilmesinin önünü açan kararıni muhtemelen dolaylı olarak engellemesı ile Suudileri yanına çekti. Bizim reis te tek başına arada kaldı ve birçok vatandaşımızın mehter mersi ile yürüme arzusuna karşı bulunduğu pozisyon tehlikeli.Üstelik ABD nin elinde Zarrap ın itirafları ile İran amborgosunu deldigi kanıtları da bulunurken.Şimdi kendisine ABD nin istediği senaryo bildirilecek ve büyük olasılıkla çark edecektir .Şimdi durumunu kurtarıp sıradan vatandaşlar nezinde hamasi milliyetcilikle puan alma stratejilerini kurguluyordur.Sanmıyorum aksine davranma aptallığın yapacağını çünki her şeyini kaybeder.Öyle bir niyeti olduğu sezilse idi para piyasalari bukadar sakın olmazdı.

   
  Cevapla
 16. Yazınız ile ilgili ortaya çıkan bu tablodan kısa,orta ve uzun vadede ülkemizde ne gibi ve nasıl sonuçlar olabilir? Ülkemizi sizce neler bekliyor? Saygılarımla…

   
  Cevapla
 17. Çok doğru ancak gecikmiş bir bilgi daha erken bu tür bilgilerin ilgililere ulaştırılması hayati önemdedir . Yüreğine sağlık

   
  Cevapla
 18. Yorumlarinizi begendim fakat belirtmeliyim ki, noktalama isaretlerinin gereksiz kullanimi akiciligi ve kolay anlasilabilirligi zorlastiriyor.

   
  Cevapla
 19. merhaba ,
  sizin öneriniz nedir? türkiye nasıl davranmalı.
  ahkam kesmek kolay, öneri ve fikir verelim. ne olduğunu herkes görüyor? çözüm bulunamıyor, abd ve rusya ikiside farklı oynuyor.
  çözüm verelim, eleştiri çözüm gerektirir.

   
  Cevapla
 20. “Ben Türkiye’de başkan olsaydım, bu durumda ne yapardım” başlıklı bir yazı da kaleme almalısınız artık.

   
  Cevapla
 21. Bu arada değerlendirmeye alınmayan Batı dünyasının (ABD ve AB) bir ambargosu var Rusya’ya Kırım ve Ukranya’dan dolayı buradaki çıkarlarını bozduğu için Katar’a bundan dolayıda bir kızgınlıkları olabileceğini düşünüyorum . Zira köşeye sıkışmış bir Rusya’ya nefes aldıran bir Katar yanlış politikasının ceremesini çekiyor

   
  Cevapla
 22. Türkiye ne yapması gerekir?
  Her şeye balıklama atladığinı yazdığina göre,ne yapması gerektiğini yazarsınız herhalde.

   
  Cevapla
 23. Ormanın birinde Aslanlar toplanmış. “Yahu” demişler, “hesapta kralız ama açlıktan öleceğiz !..”
  Maymuna saldırsak, ağaca kaçıyor; Fillere saldırsak, fazla büyük…
  Kuşa dalsak, uçuyor dişimizin kovuğunu doldurmaz, ee balık yakalayacak halimiz de yok…
  Ne yapsak?
  Bir tanesi “en iyisi, öküzlere saldıralım” demiş,
  ” Ne pençeleri var, ne dişleri diş… Tam dişimize göre!”
  Saldırmışlar. Ama evdeki hesap çarşıya uymamış;
  Öküz, öyle yabana atılacak hayvan değilmiş meğer…
  Sırt sırta verdiler mi boynuzlarıyla aslanları havaya fırlatıyorlar, püskürtüyorlarmış.
  “Tilki bize benziyor bi danışalım” demişler.
  Tilki “kolay” demiş, kabul etmişler.
  Tilki, elinde beyaz bayrakla öküzlere gitmiş, “saygıdeğer öküzler” demiş, “aslında aslanlar uysaldır, sizi de çok seviyorlar… Fakat; Şu aranızdaki sarı öküz var ya, sarı öküz, işte sorun o… Görünce tahrik oluyorlar, verin şu sarı öküzü, kurtulun kardeşim, huzur içinde yaşayın! ”
  Öküz heyeti düşünmüş taşınmış,
  “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” mantığıyla, verivermişler sarı öküzü…
  Aslanlar da afiyetle yemiş.
  Bir gün, iki gün…
  Tilki gene gelmiş.
  “Bakın gördüğünüz gibi, saldırılar kesildi, mutlu mutlu yaşıyorsunuz” demiş.
  Ve eklemiş:
  “Ama şu var ya ala öküz, ala öküz, O burada olduğu sürece size rahat yüzü yok arkadaş. Canları çekiyor, verin, kurtulun!”
  Öküz heyeti düşünmüş, “otlağın selameti için” teslim etmiş ala öküzü…
  Üç gün, dört gün…
  Tilki gene gelmiş.
  Boynuzu kısa olanı… Karnı tombul olanı…derken…
  Tek tek alıp, gitmiş. Tek iki öküz kalmış.
  Günlerden bir gün… Artık tilki gelmemiş! Gerek kalmamış çünkü. Doğrudan aslan gelmiş.
  “Hanginizi istiyorsam, canım hanginizi çekiyorsa, onu vereceksiniz, adamı hasta etmeyin” demiş.
  Otların arasında tir tir titreyen, iki öküz bir birine dönerek, “keşke sarı öküzü vermeseydik” demiş. Biz sarı öküzü verdiğimiz zaman kaybettik demiş…!

  İRAK LİBYA MİSİR … KATAR DERKEN SİRA BİZE GELİYOR …

   
  Cevapla
 24. Erden bey iyi hoş ta, yemek tarifi gibi bu kadar net anlattığın süreçte doğrama, miks etme, yemeğe tuz atma gibi süreçlerde İsrail’i unutmuş olman bir tesadüf mü? Yoksa senin de tüm bu süreçte tıpkı Deaş vb. terör örgütleri gibi İsrail’i bölgede hiç yokmuş ve etkisiz masum eleman gibi davranman kasıtlı mı? Okurlarına analiz mi yapıyorsun yoksa bölgedeki bazı aktörleri ve yaşananlar konusunda hedef mi saptırıyorsun. Niyetini açık etmen lazım!!!

   
  Cevapla
  • Sayın Boyraz, bu bir kitap değil bir makale… Okunup anlaşılabilmesi için bir yerde sınır koymak lazım. Ben yazıyı sadece “oyun tahtasının” tarifi ile sınırlı tuttum… İsrail ve diğer aktör ülkelerin bu tahtanın üzerine ne şekilde yerleşip ne şekilde hareket edeceği ayrı bir yazı konusudur. Okuyucu bundan sonra o aktörleri ve hareketlerini daha iyi anlayıp yorumlayacaktır. Saygılar sunarım, Erden ÜÇÜNCÜOĞLU

    
   Cevapla
 25. Bir TC vatandaşı olarak bu Suriye olayı,orta doğuda yaşananlar bir çıkar çatışması olduğunu az çok biliyoruz. Bu konuyu çok güzel bütün açıklığıyla kaleme almışsınız elinize yüreğinize sağlık.Bu kadar ölen,bu kadar vatanından göç etmek zorunda kalan masum büyük,küçük demeden katledilen insanların hesabı Yüce Allah tarafından bu çıkar çatışmasına bilerek destek olan Ülke liderleri hesabınıinşallah Birgül verir.

   
  Cevapla
 26. Buradaki en gerçekçi hedef TÜRKİYE ve Sayın Cumhurbaşkanı’dır.
  Baktılar ki bıçaklar köreldi 40 yıldır hâlâ Türkiye bölünmedi, etrafı yangın yeri yapılarak tehdit edildi; tutmadı, son 15 yıldır da alışıldık, kiralık, Satılmış yönetim ve yönetici yok karşılarında, o zaman tuttuğunu kurutma ve asi Türk Cumhurbaşkanını bir şekilde ortadan kaldırma planlarını ortaya sürdüler.
  Şimdi diyeceksiniz ki olur musun? OLUR!
  Sizin senaryolarınız oluyorsa benim değil senaryonun vardır elbet…
  Sebep kesinlikle GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN, BAĞIMSIZ OLMA GİRİŞİMLERİNİN HAZMEDİLEMEMESİ’dir.
  Yoksa Qatar yaklaşık 1 asırdır var ve doğalgaz da en az 60 yıldır Qatar’da müşteri bekliyor… Neden olmadı böyle birşey?
  Çünkü TÜRKİYE Qatar için, Qatar da TÜRKİYE için bu kadar KARDEŞ değildi, önemli değildi…
  Hem Amerika neden Suriye üzerinden Qatar’a atlasın ki?
  Sizin de yazdığınız gibi”DEMOKRASİ GÖTÜRÜR”ve işi bitirir di, değil mi?
  Yani Qatar doğalgazı şimdi daha mı kolay gider Avrupa’ya? 10 tane devlet olacak Suriye’de…
  Amerika’nın ve ortaklarının tek acıları;
  “TÜRKİYE’YE DEMOKRASİ GETİREMEMELERİ ve BU DEMOKRASİYE EN ÇOK ENGEL GÖRÜNEN SAYIN CUMHURBAŞKANINI DEVİREMEMELERİ”dir.
  16 Nisan’da yaptıkları muhalefet tutmayınca, şimdi bu yolu deniyorlar.
  Kim üzerinden?
  100 küsur yıldır köleliklerini yapan kukla Sultan sultası üzerinden…
  Mursi TÜRKİYE’YE yakın olmasaydı hâlâ iktidar idi… Yalan mı?
  Tabii ki sizin yazdığınız sebepler de etken olmuştur ama ANA SEBEP BELLİ VE KESİN, NETTİR…

   
  Cevapla
 27. Benzer bir yorumu yaklaşık iki ay önce Brüksel Özgür Üniversite sinin bir yayın organında okudum. Orada ek olarak Suudi Arabistan ve Katar petrol ve gazının Suriye üzerinden Akdeniz e aktarılması meselesinde Suriye’nin bölgede oluşturulan Sünni ittifak la sorunundan dolayı burada Sünni bir oluşum gerektiği kanaatine varan aktörler Suriye yi haritadan silmek için düğmeye bastılar deniyor. Tabii bu operasyon İsrail inde çok işine geldi. Suriye gibi bir başağrısı def edilmiş oldu. Bir başka yol daha var unutmayalım: Suriye kuzeyinde oluşturulacak bir otonom veya bağımsız bölge böyle bir işlev görmek için düşünülebilir. Kuzey Irak-Kuzey Suriye hattı. Yazı benim için aydınlatıcı idi. Elinize sağlık

   
  Cevapla
 28. Erden Bey, güzel anlatımınız için tebrik ederim. İki sorum olacak. Kuzey Irak’ta iki, Suriye’de iki Kürt ağırlıklı kanton oluşturup, sonra bunları birleştirerek bir Kürt Devleti kurulması çalışmalarının amacı, bu durumda İran Doğalgazının Akdeniz’e ulaşmasının önüne set çekmek midir?
  Fırat Kalkanı ile bu birleşmenin arasına Türkiye taş mı koymuş oldu?

   
  Cevapla
 29. Yazınızın altına imzamı atarım.
  Malesef halkımızın %90’ı oynanan bu oyunun farkında bile değil.
  Bize bir Tatar Ramazan gerek; Ben bu oyunu bozarım! diyecek.

   
  Cevapla
 30. Para ve silah kimdeyse onun dediği olur!
  Bu nedenle; görünen olayların perdelediği gerçek olayları ve nedenleri görmek için parayı takip edeceksin!
  Katar olayı ile ilgili olup da parayı ERDEN ÜÇÜNCÜOĞLU’nun yazısından daha sıkı takip eden yazı şu ana kadar okumadım.
  Eline sağlık.
  Yazıyı Ayşe Teyzeye özetleyince “ha yaşşa be oğlum, nedir bu Katar da Katar, diyordum kaç gündür” dedi.

   
  Cevapla
 31. Yazı baştan sona çelişkilerle dolu ortadoguda bukadar olay olacak içinde israil olmayacak.Hani tek kelime okudunuzmu.Hükümeti kötülemek için dokuz takla atıyosunuz yazık..

   
  Cevapla
  • Genc arkadaş,
   İsrail’den ayrıca sözetmeye gerek yok. Bütün bu oyunlar İsrail ile kolkola olmadan zaten yürümez.

    
   Cevapla
 32. rusya ve iran yanlısı yazı olmus.doğru tespitler var lakin bizim biran önce rus yanlısı politikalardan uzaklasmamız lazım.en azından akp doneminde abd ile iliskileri koparmamalıyız.yoksa atı alan üsküdarı geçer.

   
  Cevapla
 33. Ben sizin blog nuzu tesadüfen buldum. Yazdıklarınızın her kelimesine katılıyorum. Herşey bu kadar açık ve net ortada iken makam ve para bunların gözlerini öyle bir kör etmiş ki, inşallah bu hırs alayının sonu olur.

   
  Cevapla
 34. Hocam yazılarınıza ilk defa ulaştım ve çok beğendim. Yüreğinize ve bilginize sağlık. Takibi bırakmayacağım.

   
  Cevapla

Yorum yapın