BEDELLİ !

 

Açtım baktım “halkı askerlikten soğutma” cezası hala kemik gibi duruyor; Türk Ceza Kanunu 318. Ama neyse ki “halkı bedelli askerlikten soğutma” gibi bir suç tanımı yok ! Zaten… Amacım da bu değil, sadece bir ayna tutmak.

Yıllar önce “vicdani retçilerin” yani anti-militarist dünya görüşüne sahip olup askerlik görevini yapmak istemeyenlerin canını çok yakmıştı bu madde. Bu maddenin öngördüğü ceza bir yana… Kamuoyu “vicdani retçilerin” tümünü; komünistlik, milli şuurdan yoksunluk, şunun bunun çocuğu olma, korkaklık hatta vatan hainliği ile vicdanen müebbete mahkum etmişti.

Şimdi soru şu… Vicdanen askere gitmek istememekle parası neyse ödeyip gitmemek arasında ne fark vardır ? Para mı ? Yemeyiz ! O zaman soruyu değiştiririm… Devlet bir sefere mahsus olarak “25 yaş üzeri olup istemeyen askere gitmesin” şeklinde bir bedelsiz askerlik düzenlemesi yapsa… Şu an gitmemek için bedel bile ödemeye hazır olanların kaçı “olmaz, ya bedel öderim ya askere giderim” diyecektir ? Pardon ? Demek ki doğru cevap “para” değil “vicdan” dır !

Hemen yükselmeyin, kafanızdan geçen cevapları biliyorum… Çalışıyorsunuz, işinizi bırakma lüksünüz yok, çoluk çocuğa karıştınız, şu ya da bu gerekçeyle şimdiye kadar gidemediniz yaşınız büyüdü vs vs… Askere gitmektense memlekete bu şekilde daha faydalı olacağınızı düşünüyorsunuz. Biliyorum, hemen yükselmeyin ! Vicdanen kendinizi rahatlatacak sebeplerinizin hepsi doğrudur. Anlatmaya çalıştığım şey farklıdır… Anlatmaya çalıştığım şey “vicdanen kimseyi yargılama hakkınızın” olmadığıdır !

Sözüm, vicdanen riyakarlık yapmadıkları sürece…Beyniyle emeğiyle çalışıp ekonomiye katkı koyanlara ve biçilen bedeli kendi alın teriyle ödeyecek olanlara değildir !

Sözüm… Okumuyor ya da çalışmıyor olmalarına rağmen türlü korkuları sebebiyle çocuklarını askere göndermemek için biçilen bedeli ceplerinden ödeyen aileleredir ! Sözüm, askere gitmemek için kredi çekenleredir ! Sözüm… “Reis bizi Menbiç’e götür, vur de vuralım, sür de sürelim” deyip her gün dağlarda terörist kovalayan kuzularımın kamuflaj boyalı yüzlerinin resimlerini paylaşıp ardından… Bedelli askerlik çıkınca Reis’e daha da bir saygı ve hayranlık duyup bayram eden çakma milliyetçileredir !

Soru sormak güzeldir… Bir soru daha; hem bedelini ödeyip hem de askere gider miydiniz ? Durun hemen “öyle salaklık olur mu” demeyin !

Bu ülke nasıl kurtarıldı, nasıl kuruldu, nasıl ayakta durdu sanıyorsunuz !

Korkularının üzerine bayrak örten çakma milliyetçilere değil…

Kendilerini korkutanların üzerine ellerinde bayrakla yürüyen gerçek kahramanlara borçluyuz bu vatanı !

ERDEN ÜÇÜNCÜOĞLU

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir