DİN ELDEN GİDİYOR !

İster mırıldanarak… İster homurdanarak… İster tekmeyle, ister yumrukla…

İster siyasetle, ister ticaretle… İster rızayla, ister propagandayla… İsterse de mermi veyahut bombayla…

Biri size “din elden gidiyor” derse… İnanın ona !

Çünkü onun dini elindedir… Yani kendince dini “ele” geçirmiştir ! Ve… Birilerinin elinden alacağını sandığı aletini yitirmenin paniği ve hezeyanı içerisindedir… İnanın ona, doğru söylüyor !

El… Bedenin bir azasıdır ! İş görür, alet tutar… O da elinde tuttuğu için… Dini alet edinmiştir ! Din onun aleti, beden ise varlığıdır ! Her şeye bu beden kisvesinden bakar… Bedenini, yani sahip olduğu tek varlığını kılıktan kılığa koyar… Şekilden şekle sokar ! Saçı, sakalı, bıyığı, kıyafetiyle… Bedenini aletine göre donatır… Sanır ki icat ettiği o alet o suretle iş yapacak ! Suretperesttir ! Dindar görünmesinin sebebi, dini “elinde” tuttuğunu göstermektir ! Nefsini… Varlık sandığı bedeninin arzu ve isteklerinden kurtaramadığı için… Nefsini ilah edinmiştir !

Bedenlerini kendi isteğine göre donatmayıp… İçindeki gem vuramadığı hayvanı azdıranları hiç sevmez… Hakir görür, dil uzatır, tekme atar ! Velhasıl… Donatanları sevse bile… Onlarda da eksik arar ! Uygunsuzlukları gidermek, eksikleri tamamlamak için… Aletini kullanır… Öyle ya… Alet işler el övünür ! Alet işlemezse paslanır, iş görmez olur… Maazallah dini elden gider !

Oysa din… Ele geçirilemez ! Ne elle, ne ayakla, ne saç, ne de tırnakla ilgili değildir… Kalp ve akılla ilgilidir ! Beden sadece onun aletidir ! Alete iyi bakmak gerekse de… Hakikatinde din… Aleti varlık, varlığı ise alet haline getirmekten kurtulmanın yoludur… Din, aleti varlık varlığı alet haline getirenlerden sakınmanın yoludur !

Kim ki size din “elden” gidiyor derse…

Bilin ki o… Elindeki aleti kaybetmenin hezeyanı içerisindedir !

İnanın ona !

Ve kaçın, sakının ondan !

Şeytan tam da oradadır !

ERDEN ÜÇÜNCÜOĞLU

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>