EEEYYY ALET !

Türkiye’nin güçsüzleşmesi ve nihayetinde bölünüp parçalanması için en gerekli alet… Eyalet !

Türkiye için “eyalet” önerisini durduk yere gündeme taşıyan ise… Ne Almanya, ne Hollanda, ne PKK ne de FETÖ !

Sayın Cumhurbaşkanının bütün iyi niyetine, bütün hassasiyetine ve bütün gayretine rağmen… Yeni anayasa değişikliği ile “eyalet sistemine geçilebileceğini” yumurtlayan… Maalesef kendisinin en yakınlarından biri olan… Başdanışmanı Şükrü Karatepe.

Karatepe, öyle maaşı ve unvanı hak etmek için günlük gazetelere anlamsız makaleler yazan… Alelade başdanışmanlardan biri değil… AKP Genel Merkez Danışma Kurulu üyesi, Hukukçu, Anayasa Profesörü, geçmişinde Kamu Yönetimi Bölüm başkanlığı gibi görevler üstlenmiş üst düzey bir akademisyen… Ayrıca 1994 yılından bu yana fiilen siyasetin içerisinde. Yani… AKP politikalarına yön veren ve partinin en üst seviye entelektüel katmanını oluşturan isimlerden biri !

Aynı zamanda ! Son anayasa değişikliği çalışmasını yapan ekibin içerisinde de yer aldı ! Yani “eyalet sistemine” geçilebileceği müjdesini (!) öylesine bir ağızdan değil… Oylayacağı değişikliğin metin yazarlarından birisi olan… Şükrü Karatepe’nin kaleminden okuyup öğrendi Türkiye !

Demek ki bu değişiklik… Türkiye’de “eyalet sistemine” geçilmesine gerçekten olanak tanıyormuş ! Ve görünen o ki bu değişiklik… Bu hesaplar çoktan yapılarak planlanmış !

Bir sistem yenisi ile değiştiriliyorsa… Sormak lazım… Kime yarayacak ? Kime fayda sağlayacak ? Kimin yolunu açacak ?

Eyalet sisteminin kime fayda sağlayacağı malum… Yönetimin güçsüzleşmesini talep edip kendine yer bulmak isteyen FETÖ ve… Ülkeden pay koparıp kendi devletini kurmak isteyen PKK ! Sizce bu ikisi bu anayasa değişikliğine gerçekten “hayır” der mi ? Yoksa bu bir taktik midir ? Bunlarla aynı eksende olmayı istemeyen… Milli ve manevi hassasiyetleri üst seviyedeki vatanseverleri şaşırtma amaçlı bir taktik ! Öyle ki… Sayın Cumhurbaşkanını bile kendilerine yine mutlak inandıracak kadar profesyonel bir taktik ! Oysa soru çok basittir… Eyalet sistemi kime yarar ? Kimin yolunu açar ? Cevap daha da basittir !

Sayın Cumhurbaşkanının eyalet sistemine rızası olmadığına göre… Karatepe’nin bu açıklamasını… Cumhurbaşkanına rağmen yapılmış cesur bir açıklama olarak mı kabul etmeliyiz ? Yani… Sayın Cumhurbaşkanına eyalet sisteminin “ya seninle ya da sensiz” mutlaka uygulanacağını bildiren hadsiz bir açıklama mıdır bu ?

Bakalım…

Yıl 1996… Kayseri Belediye Başkanı Karatepe o yılki 10 Kasım törenlerinden sonra… Mensubu olduğu Refah Partililere hitaben ülke gündemini sarsan ve… İleride partisinin kapatılma gerekçelerinden birisini teşkil edip… Kendisinin de hapse girmesine sebep olacak şu cesaretli (!) konuşmayı yapar…

“Bu sabah resmi görevim, sıfatım nedeniyle, içim kan ağlayarak bugünkü törenlere katıldım. Bu düzen değişmeli, bekledik, biraz daha bekleyeceğiz. Gün ola, harman ola, Müslümanlar içlerindeki hırsı, kini, nefreti eksik etmesin”

Bildiğimiz ve yaşadığımız kadarıyla… Müslümanlık “hırs, kin ve nefret” üçlüsünden arınıp uzak durmayı emreder… Bu itibarla bu çağrının muhatabı gerçek Müslümanlar olamayacağına göre… Demek ki o vakit Karatepe’nin sisteme karşı haddini aşan bu çağrısına uyanlar… sahte Müslümanlar, kendini Müslüman sananlar ve onlara alet olanlardı !

Ve tarih böyle düşünenleri haklı çıkardı… Bu çağrıyı muhatap alıp içlerindeki “hırs, kin ve nefreti” büyütenler… Gün geldi her türlü haksızlık, hukuksuzluk, yalan, dolan ve kandırmacayla devleti ele geçirmeye çalıştı ! Kendilerine kucak açanlara “ocağınıza ateş salınsın” diye beddua edecek raddede ileri gitti nefretleri !

Sonuçta bedelini hep birlikte ödedik ve ödemeye devam ediyoruz… Ancak tüm bu olup bitenlerden en büyük manevi zararı… O nefret sahiplerini gerçek Müslüman sanıp onlara “alet” olanlar gördü… Şimdi pişmanlar !

Yıl 2017… Cumhurbaşkanının rızası olmamasına rağmen… Yine aynı ağızdan yapılan ve yine sisteme karşı haddini aşan bu cesaretli açıklamanın… Nasıl bir sonuca varacağını kestiremeyenler… Bunun kime yarayacağını ve kimlerin yolunu açacağını kendilerine sormayanlar…

Bu sefer “eyalet” sistemine “alet” olacaklar !

Eyalet diyorum…

Uyan !

Eeeyyy alet !

ERDEN ÜÇÜNCÜOĞLU

 

“EEEYYY ALET !” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir