SEÇİM SONRASI SANDALYE AYARI !

 

Rüya bu ya… Cumhurbaşkanı seçilmişim !

Tebrikler… Kutlamalar… Şenlikler… Derken kalabalık içerisinde  bir arkadaşa soruyorum “mecliste kaç sandalye aldık” ? Ben müjde beklerken arkadaş cevap veriyor “maalesef 290’da kaldık” ! İçimden “eyvah” diyorum “600 sandalyeli mecliste salt çoğunluğu tutturamadık, ne yapacağım şimdi ben ?

Rüya kabusa dönmeye başlarken birden ak sakallı biri yanaşıyor yanıma… İçimden diyorum ki “Allah’ım bu tipi ben nereden tanıyorum, sakallar olmasa sanki bu…” !

Elime bir şey tutuşturup… Gizli bir parola söyler gibi Adana aksanıyla fısıldıyor “püskevit yer misin, velesbite biner misin“ ?

Tam o an rüya daha saçma bir yere gidecek diye düşünürken… Ak sakallı kısık ve hafif çatlak sesiyle devam ediyor “sandalye işini merak etme… Biz onu anayasa değişikliğinde şeettiydik, 106’ynan 78’e bah ! Elime tutuşturduğu “püskevit” bir anda Anayasa kitabına dönüşüyor.

Açıyorum kitabı okumaya başlıyorum…

Anayasanın yeni 106. maddesi…

“Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olanlar arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanır ve görevden alınır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakan olarak atanırlarsa üyelikleri sona erer

Ve Anayasanın 78. maddesi…

“Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliklerinde boşalma olması halinde, ara seçime gidilir. Boşalan üyeliklerin sayısı, üye tamsayısının yüzde beşini bulduğu hallerde, ara seçimlerinin üç ay içinde yapılmasına karar verilir.

Bir ilin veya seçim çevresinin, Türkiye Büyük Millet Meclisinde üyesinin kalmaması halinde, boşalmayı takip eden doksan günden sonraki ilk Pazar günü ara seçim yapılır.”

106’yı tekrar okuyorum… Cumhurbaşkanı yardımcı sayısında bir kısıt var mı ? Yok ! Sayıyı kim belirleyecek ? İhtiyacıma göre “ben” ! Kim atayacak ? Ben ! Kim görevden alacak ? Yine ben ? Peki meclis içerisinden atadıklarımın durumu ne olacak ? Üyelikleri sona erecek… Yani milletvekillikleri bitecek ve pek tabii ki “TBMM üyeliklerinde boşalma” olacak. Allah’ım bu rüya bitmesin… Muhalefetten istediğim kadar yardımcım olacak !

Heyecanla 78’i tekrar açıyorum… Üye tam sayısının “yüzde beşini” yani 600 sandalyeli yeni mecliste 30 sandalyeyi boşaltırsam… Üç ay içerisinde ara seçim yaparım ! Ya da… İstediğim birkaç ilin tüm vekillerini boşaltır… Doksan gün sonra yine ara seçim yaparım ! Yaşasın… İstediğin gibi oyna !

“İyi de” diyorum “atadığım adam görevi kabul edecek mi” ? Öyle ya… Adam niye kabul etsin ki ? Sonuçta bir daha dönmemek üzere meclisteki üyeliğini sonlandıracak !

“Seni nereye koduğumuzun farkında deel misin sen ?” diye soruyor ak sakallı…

Sonra cevabını kendisi veriyor sen artık devletin başısın, istediğini “atar” istediğini tutarsın ! Senin atadığın adamın üyeliği anında sona erer. Görevi kabul etmeyecek sefil isterse ertesi gün istifa edip çeker gider… Yerine yenisini atarsın !

“Doğru söylüyorsun” diyorum… Alıyorum elime hemen seçim sonuçlarını “kıl payı” biten yerlere bakıyorum. Muhalefet partilerinden kendime “yardımcı” olarak atadıklarımla sandalyeleri istediğim gibi boşaltıp ara seçime gidiyorum.

Etraftan “milli iradeye tecavüz ediyorsun” falan diyorlar… Kulak asmıyorum “ara seçimi de millet yapıyor, bu da milli irade” deyip geçiştiriyorum. Sonra seçimlerde devletin tüm gücünü ve imkanlarını kullanarak tulum çıkarıyorum. Sandalye sayım önce 330… Bir yıl sonra da 405 oluyor ! İstediğim gibi atıyor tutuyorum.  Teşekkürler “püskevit” !

Ama ne rüya… Sonunda uyanıyorum.

Bir bakıyorum ki… Çok geç olmuş !

ERDEN ÜÇÜNCÜOĞLU

 
Paylaşmak Zenginliktir

Yorum yapın