AFFA SIĞINMAK !

Af kapsamı ne olacak, kimler yararlanacak, kamu vicdanı ne diyecek, iyi mi olacak, kötü mü ? Bu detayları geçelim ve direkt konuya girelim…

Bahçeli’nin af söyleminin olası iki sebebi vardır…

Ya… AKP af çıkarmak istiyor ama bunu kendi ağzından dillendiremediği için yine (!) Bahçeli’yi sözcü olarak kullanıyor !

Ya da… Bahçeli “cumhur ittifakından” çıkış (daha doğrusu kaçış) planı yapıyor !

Birinci senaryoyu ele alalım… Malum, önümüzdeki “erken seçim” aslında AKP’nin kararı olmasına rağmen, bugüne kadar “erken seçim” karşısında gösterdiği büyük direncinin ve inadının kırıldığını gizlemek için… Bu öneri yardımcı oyuncu Bahçeli’ye telafuz ettirildi ! Yoksa ülkenin erken seçime ihtiyacı var mıydı ? Hayır ! Kimin vardı ? Hiç tartışmasız AKP’nin !

Benzer şekilde AKP “af planını” da, bugüne kadar affa karşı gösterdiği direnç ve inadın kırılmasını gizlemek için… Pekala Bahçeli ağzıyla sunuyor olabilir ! Peki ülkenin affa ihtiyacı var mı ? Soruyu hemen değiştireyim… AKP’nin affa ihtiyacı var mı ? Bu sorunun cevabı için seçim matematiğine bakmak gerekir. Acaba AKP, aftan istifade edecek olan kişiler ve ailelerinden oluşan gruptan belirgin bir oy katkısı hesaplıyor olabilir mi ? Bence bu sorunun cevabı çok zorlama bir “evet” olsa bile… Affın kamu vicdanında yaratacağı negatif etkiyle kaybedilecek oyları da hesap etmek gerekecektir ki… Bu kayıp muhtemelen getiriden çok daha fazla olacaktır. Kabul etmek gerekir ki, seçmen matematiği bakımından AKP şu andaki en akıllı partidir !

İkinci senaryo… AKP’nin hiç gündeminde olmamasına hatta “kırmızı çizgisi” olmasına rağmen Bahçeli bunu kendiliğinden gündeme getiriyor olabilir ! Peki ülkenin affa ihtiyacı var mı ? Yine soruyu hemen değiştiriyorum… Bahçeli’nin affa ihtiyacı var mı ? Seçim matematiği bakımından… Kesinlikle yok ! Çünkü “cumhur ittifakı” sayesinde AKP’nin güvenli kolları arasında seçim barajından etkilenmeyecek olan Bahçeli’nin seçim matematiği yapmaya ihtiyacı yok !

Bu tamamıyla… Bahçelinin “iyi olursa benden, kötü olursa senden” anlayışıyla AKP’nin kucağına koyduğu bir yumurta küfesidir !

AKP bu teklifi değerlendirip af çıkarırsa ve… Seçim sonucunda öyle ya da böyle galip gelirse; Bahçeli’ye bu galibiyetten büyük paye vermiş olacaktır ! Ancak AKP af çıkarıp, seçimde oyları erirse… Zaten kaybedeceği hiçbir şeyi kalmamış olan Bahçeli, buna rağmen kendisini de partisini de meclise sokmuş olacağı için yine kazançlı çıkacaktır !

AKP bu teklifi reddederse ve… Seçim sonucunda galip gelirse; kendisini de partisini de meclise sokmuş olan Bahçeli yine kazançlı çıkacaktır ! Ancak AKP bu teklifi reddedip, seçimde oyları şu ya da bu sebepten erirse… Kendisini ve partisini zaten meclise sokmuş olan Bahçeli için “cumhur ittifakından” yani kaybeden taraftan kaçış bahanesi hazır olacaktır !

Yukarıda yazdık… Kabullenmek gerekir ki seçim matematiği bakımından en akıllısı AKP’dir. Ancak en kurnaz Bahçeli’dir ! Bahçeli’nin af söyleminin tek gerekçesi her koşulda kendisinin kazançlı çıkmasıdır ! Yoksa mesele… Aynen “erken seçim” gibi affın da bir ülke meselesi olması değildir !

Biliriz ki “akıllı olmak” ile “kurnaz olmak” farklı şeylerdir. Ve… Kurnazla iş tutmak zor ve belalı iştir !

Aksi takdirde gün gelir yine milletin (!) affına sığınmak gerekir !

ERDEN ÜÇÜNCÜOĞLU   

 

“AFFA SIĞINMAK !” için bir yorum

 1. Bence hesap şu:
  AKP, af yasası çıkartırsa cezaevindekilerden alacağından daha fazla oy kaybeder.
  Baston, af sömürüsü yaparsa ve AKP kabul etmezse AKP dirayetli duruş sergilemiş olur ve Baston da af çıkmasa bile cezaevindekilerin sempatisini ve oyunu alır.
  Böylece, duygu sömürüsü haricinde hiç birşey yapmadan cezaevindeki 250 bin kişinin ve ailelerinin oyunu alabilirler.
  İşte bu yüzden, sosis imalatı ve politika hesapları herkesin önünde yapılmaz.

   

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir