Yeni CHP + Yeni MHP = BBP !

Büyük Birlik Partisi’ne gönül verenler hemen üzerine alınmasınlar… İsim benziyor ama kastımız direkt onlar değil… Büyük Baston Partisi !

Siyasette “ittifak” tartışmasının yaşandığı günlerdeyiz… AKP ile MHP ittifakı tartışılıyor. Ama ben size başka bir ittifaktan bahsedeceğim… Bahçeli’nin başında olduğu MHP ile Kılıçdaroğlu’nun başında olduğu CHP ittifakından ! Yani, Büyük Baston Partisinden.

Özellikle altını çizmekte fayda var, belirttiğimiz şey MHP ile CHP ittifakı değildir ! Yani eski MHP ile eski CHP’nin değil… Yeni MHP’yi ele geçiren Bahçeli ile Yeni CHP’yi ele geçiren Kılıçdaroğlu’nun Tayyip Erdoğan lehine kurduğu ittifakı kastediyoruz. Ele geçirdikleri partilerin içlerini boşaltıp özünden ve bağlamından bütünüyle koparak kendi hegemonyası altına alan ve koltuklarını korumaktan başka hiçbir amaçları kalmamış olan Bahçeli ve Kılıçdaroğlu ittifakıdır dile getirdiğimiz. Biri içeriden diğeri dışarıdan tam destekle Erdoğan’ı omuzlarında 2019 seçimlerine taşıyorlar.

Biliyorsunuz ittifakın ilk adımı Ekmeleddin projesiydi. Gerçekte MHP’nin adayı olan bu şahsı CHP’ye lanse ettirip çatı aday olarak tanımladılar… Sonuç beklendiği şekilde hüsran oldu ! Kılıçdaroğlu’nun parti organlarında doğru düzgün hiç kimseye danışmadan ve muhtemeldir ki bir yerlerden talimat alarak ortaya sürdüğü bu aday benimsenmeyince… Ağzından dökülen laflar şu olmuştu “tıpış tıpış gidip oy vereceksiniz”… Sonuç hüsran ! Geçiyoruz…

Bakın, MHP tüzüğü görece CHP tüzüğüne nazaran daha demokratiktir ! Yani MHP tüzüğüne göre genel başkanı koltuğundan indirmek CHP tüzüğüne göre daha kolaydır. Ekmeleddin projesinin sahnelendiği dönemlerde her ikisi de Erdoğan’a karşıymış gibi siyaset tarzını sürdürerek koltuklarına yapışan bu ikiliden Bahçeli… Koltuğunu kaybetmemek için artık mecburen tarzını değiştirmek ve Erdoğan’dan zımni değil açık destek almak zorunda kaldı. Başka türlü partiyi kurultaya götürüp koltuğunu altından çekecek iç muhalefet dalgasına karşı koyamazdı ! Tuğrul Türkeş’in MHP’den AKP’ye geçişi bu dönüşün işaret fişeğiydi… Maya tuttu ve artık gelinen nokta malumunuz.

Yeni (!) MHP’yi yanına almasına rağmen iç politikada Erdoğan’ın kucağında çok önemli üç sorun vardı… Birincisi cemaate verilen destekle ortaya çıkan FETÖ, ikincisi açılım süreci adı verilen dönemle semirtilen PKK, üçüncüsü ise FETÖ eliyle ortaya atılan yolsuzluklar. Tüm bunları kucaktan indirmek için başka bir kucak lazımdı… Aklın değil duyguların etkisiyle yaşayan, kendisine her an sataşan, yaptığı her şeyi yerip saldıran hazır bir kucak, Yeni CHP !

Kişisel Erdoğan karşıtlığından başka hiçbir politik argümanı olmayan Kılıçdaroğlu’nun Yeni CHP’si Erdoğan’a sürekli zımni destek üretti… Hem de muhalefet yapıyorum ayaklarıyla Atatürkçülük, laiklik, demokrasi gibi değerleri sömürerek ! Karşılık olarak Erdoğan da her fırsatta Kılıçdaroğlu’nun altını sağlamlaştıracak pasları verdi… Kılıçdaroğlu’nun sömürdüğü Atatürkçülük, laiklik, demokrasi gibi değerlere yeri geldikçe ince dokunuşlar yaptı !

Sonuç… Kılıçdaroğplu’nun Yeni CHP’si demokrasiyi, hukuku, adaleti savunuyorum pozlarıyla FETÖ ve PKK’yı kucağına aldı ! Koca bir tarihi kirletti, rezil etti. Yolsuzlukları kucağına alamayacağı için MAN adası şirketi diye bir gündem oluşturdu… Eline tutuşturulan ve proje olduğu için yine hiç kimseye haber vermediği beş on tane kağıdı sallayarak Erdoğan’ı suçladı. Fos çıktı ! Yalancı çoban bu sefer de yolsuzluk söylentilerini sulandırarak bertaraf etmiş oldu.

Gelinen noktada Erdoğan, önceki söylemlerinin aksine Bahçeli sayesinde artık milliyetçi, muhafazakar, vatanın bekası için elzem olan bir liderdir. Kılıçdaroğlu sayesinde ise kucağındaki FETÖ ve PKK taşlarından kurtulmuş, hakkındaki tüm söylentilerden de toplumun büyük çoğunluğunun nazarında temize çıkmıştır.

İşte bu ittifakın yani Büyük Baston Partisinin bundan sonraki hedefi tıpkı bügüne kadar olduğu şekilde küçük hesaplar ve karşılıklara razı olarak Erdoğan’ı 2019 seçimlerine omuzlarında taşımaktır. Başaracaklar da !

Erdoğan’la ilgili ne menfi ne de müspet hiçbir duyguya kapılmadan sadece ülkem adına yazıyorum… Biliyoruz ki “güç yoldan çıkarır ve mutlak güç mutlaka yoldan çıkarır” ! Muhalefetsiz bir iktidar mutlak güçtür ! Bugüne kadar ki siyaset yapma biçimi kendisi bakımından çok başarılı sonuçlar verse bile Erdoğan’ı bugün artık muhalefetsiz kalma noktasına getirmiştir. Bu kendisi adına da ülke adına da büyük risktir !

Yeni CHP kurultaya gidiyor… MHP’den çok daha antidemokratik CHP tüzüğünün ve siyasi partiler yasasının sunduğu imkanlar genel başkanın değişimini neredeyse olanaksız kılar. Bu imkanlarla kurultay delegelerinin büyük çoğunluğu zaten mevcut yönetim tarafından belirlenmiştir. Ve buna ilave olarak Alevi kesimin Yeni CHP’de çok önemli bir belirleyici etkisi vardır.

Yine de gönül ister ki… Bu kurultayda CHP değişebilsin, delegeler tüm baskı ve boş vaatlerden sıyrılıp hür iradelerini ortaya koyabilsin, mezhepsel feodal baskı kırılabilsin ve Kılıçdaroğlu projesi sonlandırılabilsin ! CHP artık bastonun sapı olmaktan kurtulabilsin…

Ülkem adına isterim !

ERDEN ÜÇÜNCÜOĞLU

(Not Büyük Baston Partisinin isim babası oğlum Kenan Derin Üçüncüoğlu’na sevgilerimle…)

 

“Yeni CHP + Yeni MHP = BBP !” için bir yorum

  1. İYİ PARTİ iyi muhalefet yapacak mı ? Eğer yaparsa bu herkes için daha iyi siyasal ortam oluşturur. Her şey zıddıyla tanımlanır. Mutlak iktidar (muhalefetsiz iktidar) bu sebeple iktidar olmak vasfını kaybeder. Yâni meşruiyetini kaybeder ki bu hepimiz için kötü bir durumdur.

     

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir